
Auto Connector Waterproof Seal MX44000XP2
Part NO.:MX44000XP2
Cavity Diameter:3.2mm
Accepts Cable Diameter Range:1.1mm
Length of Seal:5.5mm
- Product Introduction
Product Parameters
| Product | auto connector waterproof seal MX44000XP2 |
| Part NO. | MX44000XP2 |
| Seal Material | Silicone |
| Color | Green |
| Connector Seal Type | Single Wire Seal(SWS) |
| Cavity Diameter | 3.2mm |
| Accepts Cable Diameter Range | 1.1mm |
| Length of Seal | 5.5mm |
Features:
Material:Silicone
Installation Style:Cable Mount / Free Hanging
Sealed/Unsealed:Sealed
MOQ:We can accept small quantity if we have stock.Small order will be allowed.
Packing Method:100/200/300/500/1000 per bag with label,export standard carton,or according to client’s requirements.
Sample:Free of charge.1 to 3 pieces for each item you require.
Service:OEM/ODM,customization as per clients requirements.
Market:35% North America,25% Europe,15% Asia,10% Mid East,15% other area.
FAQ

Q:Are you a manufacturer or trading company?
A:We are a manufacturer with professional R&D team,and providing OEM/ODM services.
Q:What is your sample policy?
A:We can supply the sample if we have ready parts in stock.
Q:Do you have a price list contains all products(auto connector waterproof seal MX44000XP2)?
A:We only have the price list of main products for your reference.
Q:What’s our MOQ?
A:We can accept small order for try.
Q:What is your payment terms?
A:T/T,PAYPAL,CASH,RMB,ETC.
Note:
Technical support of auto connector waterproof seal MX44000XP2
Insulation resistance - A measure of the insulation performance between electrical connector contacts and between contacts and housing, ranging in the order of hundreds to thousands of megohms. Electrical strength Electrical strength Electrical strength or voltage resistance voltage resistance voltage resistance, medium voltage resistance -- is the ability to characterize the rated test voltage between connector contacts or between contacts and the shell.Environmental performance performance environment performance: common environmental performance including heat resistance, moisture resistance, salt fog resistance, vibration and shock, etc. Other environmental properties include tightness (air leakage, liquid pressure), liquid impregnation (resistance to specific liquids), low pressure, etc.
Hot Tags: auto connector waterproof seal mx44000xp2, China, manufacturers, suppliers, factory, custom, wholesale, low price,







