Automotive Plug Silicone Rubber Seal 7165-0796
Part NO.:7165-0796
Cavity Diameter:2.9mm
Accepts Cable Diameter Range:0.8mm
Length of Seal:7.6mm
- Product Introduction
Product Parameters
| Product | automotive plug silicone rubber seal 7165-0796 |
| Part NO. | 7165-0796 |
| Seal Material | Silicone |
| Color | Red |
| Connector Seal Type | Single Wire Seal(SWS) |
| Cavity Diameter | 2.9mm |
| Accepts Cable Diameter Range | 0.8mm |
| Length of Seal | 7.6mm |
Features:
Material:Silicone
Installation Style:Cable Mount / Free Hanging
Sealed/Unsealed:Sealed
MOQ:We can accept small quantity if we have stock.Small order will be allowed.
Packing Method:100/200/300/500/1000 per bag with label,export standard carton,or according to client’s requirements.
Sample:Free of charge.1 to 3 pieces for each item you require.
Service:OEM/ODM,customization as per clients requirements.
Market:35% North America,25% Europe,15% Asia,10% Mid East,15% other area.
Advantages:

Wide Application:Automotive plug silicone rubber seal 7165-0796 can be used for widely fields,such as automotive industry,truck industry,suitable for heavy duty truck especially.
Strong Water Resistance:Our automotive plug silicone rubber seal 7165-0796 are super waterproof,we strictly use the high-quality materials for seals to reach IP65 waterproof level.
High Compatibility:We have many equivalent automotive connectors over thousand kinds of housings and terminals in our stock,such as Tyco,Amp,Sumitomo,Delphi,YZK,Amphenol,etc.You can find the connectors whatvever you search.
Note:
Technical infomations of automotive plug silicone rubber seal 7165-0796
Automotive electronics consist of semiconductor devices that sense, compute, and perform various states and functions of the vehicle. With the continuous development of electronic technology and all kinds of disciplines, and the industrial application of artificial intelligence automotive electronics is widely used in various fields, from the start of the engine electronic control fuel, electronic ignition technology to advanced driving assistance systems (ADAS), the value of the automobile electronic proportion rising, even up to more than 48% of the vehicle cost, And with the continuous development of automotive intelligent networking and electrification, the proportion of automotive electronics value will continue to increase.
Hot Tags: automotive plug silicone rubber seal 7165-0796, China, manufacturers, suppliers, factory, custom, wholesale, low price,








