
Rubber Seal Plug For Car 7165-0815
Part NO.:7165-0815
Cavity Diameter:2.9mm
Accepts Cable Diameter Range:1.1mm
Length of Seal:7.6mm
- Product Introduction
Product Parameters
| Product | rubber seal plug for car 7165-0815 |
| Part NO. | 7165-0815 |
| Seal Material | Silicone |
| Color | Dark Green |
| Connector Seal Type | Single Wire Seal(SWS) |
| Cavity Diameter | 2.9mm |
| Accepts Cable Diameter Range | 1.1mm |
| Length of Seal | 7.6mm |
Features:
Material:Silicone
Installation Style:Cable Mount / Free Hanging
Sealed/Unsealed:Sealed
MOQ:We can accept small quantity if we have stock.Small order will be allowed.
Packing Method:100/200/300/500/1000 per bag with label,export standard carton,or according to client’s requirements.
Sample:Free of charge.1 to 3 pieces for each item you require.
Service:OEM/ODM,customization as per clients requirements.
Market:35% North America,25% Europe,15% Asia,10% Mid East,15% other area.
Advantages:

Wide Application:Rubber seal plug for car 7165-0815 can be used for widely fields,such as automotive industry,truck industry,suitable for heavy duty truck especially.
Strong Water Resistance:Our rubber seal plug for car 7165-0815 are super waterproof,we strictly use the high-quality materials for seals to reach IP65 waterproof level.
High Compatibility:We have many equivalent automotive connectors over thousand kinds of housings and terminals in our stock,such as Tyco,Amp,Sumitomo,Delphi,YZK,Amphenol,etc.You can find the connectors whatvever you search.
Note:
Technical infomations of rubber seal plug for car 7165-0815
With the continuous opening of the automotive industry and the development process of automotive electronic technology, the participants have become more diversified, and the technical connotation has also been enriched. Whether it is the continuous promotion of Baidu's Apollo program or the release of two guidance documents in Beijing to promote autonomous driving road testing, it is the wind vindicator of the heavy increase of smart cars. The rapid development of automotive electronics and intelligence is rapidly reconstructing the entire industry, making the car interconnected with the outside world. The car itself is developing rapidly in the direction of highly collaborative, integrated and intelligent.
Hot Tags: rubber seal plug for car 7165-0815, China, manufacturers, suppliers, factory, custom, wholesale, low price,









