
Waterproof Wire Seals DJ90112-1.2
Part NO.:DJ90112-1.2
Cavity Diameter:5.7mm
Accepts Cable Diameter Range:1.2mm
Length of Seal:5.6mm
- Product Introduction
Product Parameters
| Product | waterproof wire seals DJ90112-1.2 |
| Part NO. | DJ90112-1.2 |
| Seal Material | Silicone |
| Color | Green |
| Connector Seal Type | Single Wire Seal(SWS) |
| Cavity Diameter | 5.7mm |
| Accepts Cable Diameter Range | 1.2mm |
| Length of Seal | 5.6mm |
Features:
Material:Silicone
Installation Style:Cable Mount / Free Hanging
Sealed/Unsealed:Sealed
MOQ:We can accept small quantity if we have stock.Small order will be allowed.
Packing Method:100/200/300/500/1000 per bag with label,export standard carton,or according to client’s requirements.
Sample:Free of charge.1 to 3 pieces for each item you require.
Service:OEM/ODM,customization as per clients requirements.
Market:35% North America,25% Europe,15% Asia,10% Mid East,15% other area.
Advantages:

Wide Application:Waterproof wire seals DJ90112-1.2 can be used for widely fields,such as automotive industry,truck industry,suitable for heavy duty truck especially.
Strong Water Resistance:Our waterproof wire seals DJ90112-1.2 are super waterproof,we strictly use the high-quality materials for seals to reach IP65 waterproof level.
High Compatibility:We have many equivalent automotive connectors over thousand kinds of housings and terminals in our stock,such as Tyco,Amp,Sumitomo,Delphi,YZK,Amphenol,etc.You can find the connectors whatvever you search.
Note:
Technical support of waterproof wire seals DJ90112-1.2
Natural rubber is a kind of natural polymer compound with polyisoprene as the main component, the molecular formula is (C5H8) N, 91% ~ 94% of its components are rubber hydrocarbon (polyisoprene), the rest is protein, fatty acid, ash, sugar and other non-rubber substances. Natural rubber is the most widely used general rubber.
Hot Tags: waterproof wire seals dj90112-1.2, China, manufacturers, suppliers, factory, custom, wholesale, low price,








