
Wire Seals For Waterproof Plug 15324988 1394511-1
Part NO.:15324988/ 1394511-1
Cavity Diameter:9.4mm
Accepts Cable Diameter Range:1.6mm
Length of Seal:7.9mm
- Product Introduction
Product Parameters
| Product | wire seals for waterproof plug 15324988 1394511-1 |
| Part NO. | 15324988/ 1394511-1 |
| Seal Material | Silicone |
| Color | White |
| Connector Seal Type | Single Wire Seal(SWS) |
| Cavity Diameter | 9.4mm |
| Accepts Cable Diameter Range | 1.6mm |
| Length of Seal | 7.9mm |
Features:
Material:Silicone
Installation Style:Cable Mount / Free Hanging
Sealed/Unsealed:Sealed
MOQ:We can accept small quantity if we have stock.Small order will be allowed.
Packing Method:100/200/300/500/1000 per bag with label,export standard carton,or according to client’s requirements.
Sample:Free of charge.1 to 3 pieces for each item you require.
Service:OEM/ODM,customization as per clients requirements.
Market:35% North America,25% Europe,15% Asia,10% Mid East,15% other area.
Applications:

Automotive Industry
Cars are an indispensable means of transportation in our life,our products play a particularly important role in this field.Small connectors make a big difference.
Truck Industry
Trucks are critical in inductrial production and construction,when you chose our automotive connection system to apply to your wire system and the electric circuit will be more stable.


Motorcycle Industry
Motorcycles are very popular among the young people,when you fix or remould your motorcycles,Pinly can assist you to solve the wiring problems.
New Energe Vehicle
We have developed many connectors that are suitable for new energy vehicles.Contact with us for the detals.

Note:
Technical support of wire seals for waterproof plug 15324988 1394511-1
A DC voltage of 500 V is applied between all connectors connected to each other and the connectors equipped with a sheath. This insulation resistance test should be performed at
The insulation resistance was measured at 45% ~ 75% relative humidity. For safety reasons, the plug should be grounded. Voltage should be applied between two adjacent connectors of different test samples.
For individual applications, the DC voltage can be reduced to 100 V if the supply and demand sides agree. The voltage used shall be recorded in the test report.
Note down the insulation resistance value when the reading is stable.
Hot Tags: wire seals for waterproof plug 15324988 1394511-1, China, manufacturers, suppliers, factory, custom, wholesale, low price,








