
Wire Seal Plug MG681114
Part NO.:MG681114
Cavity Diameter:5.7mm
Accepts Cable Diameter Range:1.0mm
Length of Seal:6.8mm
- Product Introduction
Product Parameters
| Product | wire seal plug MG681114 |
| Part NO. | MG681114 |
| Seal Material | Silicone |
| Color | Blue |
| Connector Seal Type | Single Wire Seal(SWS) |
| Cavity Diameter | 5.7mm |
| Accepts Cable Diameter Range | 1.0mm |
| Length of Seal | 6.8mm |
Features:
Material:Silicone
Installation Style:Cable Mount / Free Hanging
Sealed/Unsealed:Sealed
MOQ:We can accept small quantity if we have stock.Small order will be allowed.
Packing Method:100/200/300/500/1000 per bag with label,export standard carton,or according to client’s requirements.
Sample:Free of charge.1 to 3 pieces for each item you require.
Service:OEM/ODM,customization as per clients requirements.
Market:35% North America,25% Europe,15% Asia,10% Mid East,15% other area.
Advantages:

Wide Application:wire seal plug MG681114 can be used for widely fields,such as automotive industry,truck industry,suitable for heavy duty truck especially.
Strong Water Resistance:Our wire seal plug MG681114 are super waterproof,we strictly use the high-quality materials for seals to reach IP65 waterproof level.
High Compatibility:We have many equivalent automotive connectors over thousand kinds of housings and terminals in our stock,such as Tyco,Amp,Sumitomo,Delphi,YZK,Amphenol,etc.You can find the connectors whatvever you search.
Note:
Technical infomations of wire seal plug MG681114
This module is both safe and reliable. The operation process is to put the peeled wire that needs to be clocked into the module according to the requirements of the clocking drawing. The line head is flat, and the foot switch is pressed.
Then the module wire feeding device will automatically send the clocked wire to the safety zone to complete the crimping of a contact.
Hot Tags: wire seal plug mg681114, China, manufacturers, suppliers, factory, custom, wholesale, low price,









